top of page

DZINTARS KRISTOVSKIS - DABAS GARŠU PAZINĒJSDažādās virtuvēs esmu pavadījis 12 gadus, gan lielās, gan mazās. Gan noslogotās, gan tukšās. Gan interesantās, gan vienmuļās. Visu šo gadu kopums summējas filozofijā, kas cieši stiprinājusies reģionālos produktos:


Daba. Garša.

Katrā vietā, klimatā un gadalaikā daba garšo citādi. Unikāli.

Latvijā esmu ēdis pašas gardākās zemenes, taču Fēru salās esot paši labākie kāļi. Tas nenozīmē, ka zemenes tagad jāved pāri jūrai un jāmaina pret kāļiem. Tas nozīmē - jābrauc ciemos ēst Fēriešu kāļi, jo viņi tos pratīs pagatavot kā nekur citur.


Mūsu uzdevums - atrast un izcelt šo unikalitāti.

Tas nenozīmē, ka vietējais kālis jāmet ārā. Tas nozīmē - iemācīties ar to apieties citādi.


Tas iespējams lietojot konkrētā reģiona produktus, maksimāli sekojot līdzi sezonām dabā.

Tam pamatā ir stāsts un stāstu par Latvijas pavasari nevar izstāstīt ar Nīderlandes rabarberiem. Izvēloties vietējo - mēs taupām dabas resursus.


Saikne ar zemnieku un ražotāju.

Jo aiz katra burkāna, olas un grauda ir kāds, kas to audzējis un kopis. Šie cilvēki ir daļa no stāsta. Radot pieprasījumu pēc viņu lolojuma, mēs iedarbinām attīstības ķēdi.


Būt pieticīgam produktu pārpilnības laikā un radošam trūkuma laikā.

Meklēt līdzsvaru.


Audzēt pašam daļu no sava ēdiena.

Atgriešanās pie zemes ir atslēga, kas atrisina samilzušu problēmu - necieņa un nevērība pret produktu un ēdienu, kuru veicina masu produkcija.


Savvaļas velšu atbildīga izzināšana.

Gan teritoriālu, gan sezonālu liegumu ievērošana. Pēdu neatstāšana. Un pieticība - ņem tik, cik tiešām nepieciešams.


Atbildīga saimniekošana virtuvē.

Maksimāla produkta izmantošana - gan laksti, gan saknes, mizas un serdes - visā ir garša. Atteikšanās no rūpnieciski ražotām izejvielām nepārstrādājamos iepakojumos. Jebkādu atkritumu šķirošana.


Vienkārša, tīra, nesamākslota gatavošana un ēdiena pasniegšana.


Neizdarīt pārāk daudz. Neizmatot tehnikas, kas ēdienam kā tādam neko nedod, tādas, kas tendētas uz ārišķībām. Neizmantot tehnikas, kas patērē daudz resursu un rada papildus atkritumu.


Saikne starp produktiem un ēdamtrauku materiālu.

Meža zemenes garšo labāk brīvā dabā, ēstas no smilgas stiebriņa.bottom of page